Finanse i Inwestycje

Michał Pająk

2007-01-07 17:17
 Oceń wpis
   
17.11.06 średni kurs franka szwajcarskiego wg średniego kursu NBP wynosił 2,37 PLN i był najniższy od 5 lat.Dla klientów posiadających kredyty denominowane w CHF to świetna wiadomość, ponieważ mimo coraz wyższych stóp procentowych w Szwajcarii, a co za tym idzie LIBORu, rata kredytu spada. Kurs franka w listopadzie zeszłego roku kształtował się na poziomie 2,60 czyli był przeszło 9 % wyższy od obecnego. Kurs franka szwajcarskiego zachowuje się tak samo jak euro, czyli cały czas się osłabia. Mocna złotówka to przede wszystkim wynik dobrej sytuacji budżetowej - deficyt budżetowy będzie niższy o 2 mld PLN od przewidywanego, a wg Minister Finansów, Zyty Gilowskiej w przyszłym roku może zostać ograniczony nawet do 3,5 % PKB.

Niski kurs franka może być doskonałą okazją do przewalutowania kredytu na złotówki, co prawda będziemy mieli wyższą ratę, ale "zarobimy" dzięki temu, że kiedy braliśmy kredyt był on wypłacany przy dużo wyższym kursie franka szwajcarskiego, a dodatkowo możemy pozbyć się ryzyka kursowego.

Przykład:

Załóżmy że mamy klienta który dostał w banku kredyt w wysokości 200 000 zł, co rok temu stanowiło 76 923 CHF, gdyby ten klient dziś chciał spłacić lub przewalutować cały kredyt mógłby zwrócić kwotę o 17 693 zł mniejszą.

Kwota kredytu w CHF

Kurs CHF

Kwota kredytu w PLN

76 923 CHF

2,60 PLN

200 000 PLN

76 923 CHF

2,37 PLN

182 307 PLN

Zanim podejmiemy decyzję pamiętajmy jednak, że taka operacja jest związana z dodatkowymi kosztami, takimi jak ewentualna prowizja za tę operację lub opłata za wpis nowej hipoteki i wykreślenie starej w Sądzie Wieczysto-Księgowym (200 zł za wpis i 100 zł za wykreślenie).

Warto zwrócić także uwagę, że w sytuacji przewalutowania kredytu na PLN będziemy mieli wyższe raty, Dodatkowo z powodu przewidywanego podniesienia przez RPP stóp procentowych ze względu na pojawiająca się inflację kredyty udzielane w PLN będą drożały.

Tak czy inaczej pamiętajmy że kredyt hipoteczny to zobowiązanie na długie lata i jeśli mamy podjąć decyzję o jego zaciągnięciu, spłacie lub przewalutowaniu, skontaktujmy się z doradcą, który zaproponuje najkorzystniejsze rozwiązanie.

Tagi: libor, wibor, kredyt hipoteczny, kurs chf, kurs nbp

Komentarze

2007-01-15 11:03:53 | *.*.*.* | makrok
Re: Kurs franka szwajcarskiego najniższy od 5 lat [1]
Witam,

Mam kredyt hipoteczny w PLN na 30 lat. Czekałem na przewalutowanie na franka
szwajcarskiego gdy jego kurs będzie około 2.6.
Obecnie jednak złotówka jest mocniejsza niż rok temu kiedy brałem kredyt.
Czy złotówka będzie się dalej umacniać i grank będzie coraz tańszy?
Czy opłaca mi się teraz przewalutować kredyt na franka i mieć go więcej?

Proszę o odpowiedz i z góry dziękuję.

Z poważaniem makrok

makrok@wp.pl skomentuj
2011-04-01 16:58:05 | *.*.*.* | pożyczki.
Nieaktualne. skomentuj