Finanse i Inwestycje

Michał Pająk

2007-03-26 23:14
 Oceń wpis
   
Ze sprzedażą nieruchomości obciążoną hipoteką nie ma najmniejszej trudności. Klienci często żyją w błędnym przeświadczeniu że to bank jest właścicielem nieruchomości i że nie wyrazi zgody na jej sprzedaż. Klient od początku do końca jest właścicielem nieruchomości a bank jest po prostu wpisany jako wierzyciel w dział IV KW gdzie wpisuje się tylko hipoteki. Nie ma najmniejszych ograniczeń w sprzedaży, a co ważne ze względu na stale rosnące ceny nieruchomości już niedługo nie będzie innych mieszkań na rynku wtórnym niż obciążone hipoteką . Często w Biurach Obrotu Nieruchomościami pojawiają się klienci którzy jako warunek stawiają iż kupią nieruchomość ale nie obciążoną, takie zachowanie wynika z braku wiedzy. Zakup nieruchomości z „hipoteką” nie różni się niczym od zwyczajnego kupna nieruchomości wolnej od obciążeń.

Możemy spotkać się z 2 sytuacjami

1-Klienci chcą nabyć nieruchomość za gotówkę ( bez udziału kredytu hipotecznego) – po ustaleniu ceny i sprawdzeniu stanu prawego nieruchomości (aktualny odpis z KW ze szczególnym uwzględnieniem tzw „wzmianek” w KW - które mogą świadczyć iż został złożony jakiś wniosek ( np. zmiana właściciela ) do KW ale jeszcze nie został rozpatrzony przez Sąd-co ważne wgląd do „AKT KW” ma tylko właściciel i Notariusze. Notariusz tak konstruuje „umowę przenoszącą własność” iż tylko część pieniędzy trafia na konto właściciela a reszta wpływa na określone konto w banku który jest wierzycielem sprzedającego.
Oczywiście potrzebny jest dokument z banku określający kwotę aktualnego zadłużenia i nr konta na która ma zostać dokonana płatność. Dokument musi być bezwzględnie aktualny. Po zaksięgowaniu płatności, Bank wystawia potwierdzenie całkowitej spłaty kredytu wraz ze zgodną ma wykreślenie hipoteki, na podstawie tego dokumentu sprzedający składa do Sądu Wieczysto-Księgowego wniosek o wykreślenie Hipoteki ( koszt 100zł ) .

2-Klienci nabywają nieruchomość w oparciu o kredyt hipoteczny, wszystko działa identycznie tylko zaświadczenie o aktualnej kwocie kredytu i nr rachunku jest już potrzebne w momencie składania wniosku kredytowego nabywców nieruchomości, tak aby bank wiedział jaką część pieniędzy będzie przelewał ma konto zbywcy a jaką na konto banku wierzyciela.

Konkluzja jest taka, samo kupno nieruchomości obciążonej hipoteką nie różni się zbytnio od zakupu nieruchomości obciążonej, dobrze jest jednak skonsultować to z Doradcą Finansowym który wie jak wygląda procedura, dobrze jest korzystać przy takiej transakcji z renomowanych i oczywiście licencjonowanych biur obrotu nieruchomościami gdyż ustawa nakłada na biura obowiązek wykupienia polisy OC od prowadzonej działalności, w tym także przy sprzedaży nieruchomości sprawdzenia jej stanu prawnego.

Sprzedający musi pamiętać o tym że sprzedaż nieruchomości obciążonej hipoteką wiąże się ze wcześniejszą spłatą kredytu i może być związane z dodatkową opłatą, ale to już zależy od umowy kredytowej jaką podpisał zbywca. Najczęściej banki utrzymują taką opłatę przez okres od 2-5 lat po udzieleniu kredytu. Wysokość takiej opłaty jest różna w bankach i wacha się od 0 do 3% kwoty kredytu

Tagi: kredyt, hipoteka, obciążenie

Komentarze

2013-10-20 23:33:23 | *.*.*.* | rtvagd.net
Re: Kupno nieruchomości obciążonej hipoteką [0]
extra blog skomentuj
2013-01-23 21:30:11 | 77.255.12.* | ;)
Re: Kupno nieruchomości obciążonej hipoteką [0]
"wacha się" piszę się przez H skomentuj
2011-03-07 17:04:29 | *.*.*.* | doradca_kredytowy
Kupno domu z kredytem hipotecznym [1]
Teraz kupowanie mieszkania z obciazona hipoteka to niemal standard, nikogo tojuz
nie dziwiw skomentuj
2011-04-02 06:02:34 | *.*.*.* | kredyt mieszkaniowy.
Pewnie bo trudno znaleźć mieszkanie które NIE byłoby obciążone hipoteką. skomentuj
2011-01-15 22:39:16 | *.*.*.* | kredyt_hipoteczny
Hipoteka na nieruchomosci [0]
Jesli sie odpowiednio zabezpieczymy kupno nieruchomosci obciazonej kredytm
hipotecznym to zaden problem skomentuj
2010-02-04 21:37:10 | 84.10.222.* | k.
Re: Kupno nieruchomości obciążonej hipoteką [0]
Panie Michale,
bardzo dobra porada dla kupujących, bo zawsze są sceptycznie nastawieni w takich
przypadkach. Małe sprostowanie. Ustawa nakłada posiadanie polisy OC na pośrednika
nie na biuro i nie ma też licencjonowanych biur. Licencję (niedługo zmiana na
uprawnienia) nadaje się pośdednikowi jako osobie fizycznej nie podmiotom
prowadzącym dzialalność. kristian (kris.priwate@autograf.pl) skomentuj